Ushqimet për të qenë të shëndetshëm gjatë dimrit

Prishtinë | 12 Nën 2018 | 09:24 | Nga Ekonomia Online

Temperaturat e ulta gjatë dimrit përcillen me gripe të ndryshme.

Për të shmangur vizitën mjekësore përveç përdorimit të qajrave rëndësi ka edhe ushqimi.

Këto janë disa nga ushqimet që duhet ngrënë gjatë dimrit për të qenë të shëndetshëm:

Patatet e ëmbla
Patatet e ëmbla janë burime të mira të fibrave, vitaminës A dhe kaliumit.

Xhenxhefil
Feta ose lëng i shtrydhur nga xhenxhefili ndihmon në lehtësimin e kollës dhe bën tretje më të mirë.

Frutat e thata
Në vend që të hani ushqime të skuqura, hani fruta të thata ose përfshini ato në përgatitjen e ushqimit. Ato prodhojnë nxehtësi në trupin tuaj dhe kanë vlera ushqyese

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme