Zemaj: Brenda disa ditëve do të arrijnë 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal

Prishtinë | 17 Nën 2020 | 16:15 | Nga Ekonomia Online

Ministri Armend Zemaj ka bërë të ditur se brenda disa ditësh do të mbërrijnë në Kosovë 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal.

“Sa i përket vaksinës për gripin sezonal përmes blerjes përmes UNICEF-it i kemi siguruar deri më tani 160 mijë e 500 vaksina të gripit sezonal, që paraqet rritje prej 60 për qind krahasuar me sasistë e këtyre vaksinave nga viti i kaluar. Vaksinat janë blerë nga ministria e Shëndetësisë ndërsa UNICEF ka kryer pjesën e prokurimit dhe pjesën logjistike. Vaksinat janë katër valente që e rrisin fuqinë mbrojtëse ndaj viruseve më agresivë. Pjesa shtesë do të sigurohen edhe 55 mijë e 500 vaksina të së njëjtës cilësi. Vaksinat sipas njoftimet zyrtare nga UNICEF do të arrijnë në Kosovë brenda ditësh dhe do të shpërndahen brenda muajit nëntor”.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme