Alarm për bombë në Amfiteatrin ku po mbahej koncerti, del i rremë

Prishtinë | 24 Kor 2022 | 21:50 | Nga Ekonomia Online

Policia e Kosovës është njoftuar se në kampusin universitar, përkatësisht në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare në Prishtinë, është vendosur një bombë.

Aty po mbahej koncerti i tenorit Ramë Lahaj, i cili është ndërprerë nga policia.

Njësitet kompetente policore kanë rrethuar objektin, duke kontrolluar edhe me qen, raporton Telegrafi.

Pas kontrolleve të detajuara bëhet e ditur se nuk është gjetur asgjë, dhe koncerti i tenorit ka vazhduar.

Duhet theksuar Kosova u bë vendi i fundit në Ballkan ku u alarmua për mjete shpërthyese në institucione, pas një varg kërcënimesh në të paktën katër vende të tjera të rajonit në muajt e fundit.

Ekspertë vendorë dhe ndërkombëtarë e shohin këtë situatë si përpjekje për destabilizim të rajonit duke ndikuar edhe në konsumimin e panevojshëm të resurseve policore në këto vende.

Kërcënime të ndryshme për mjete shpërthyese deri më tani ka pasur në Mal të Zi, Serbi, Kroaci, Bosnje e Hercegovinë dhe Kosovë.

Muaj më parë, Policia e Kosovës ka bërë të ditur se janë duke zhvilluar hetime për alarmet e rreme për bombë por deri më tani nuk është bërë ndonjë arrestim.

Policia, nuk ka treguar nëse kanë arritur t’i identifikojnë adresat prej nga kanë ardhur këto kërcënime.

Të ngjashme