Ambasada e SHBA-së për ushtrimin e FSK-së me amerikanët: Më të fortë së bashku

Prishtinë | 28 Maj 2021 | 17:18 | Nga Ekonomia Online

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka dal me një komunikatë rreth ushtrimeve të përbashkta të ushtrisë së SHBA-së dhe FSK-së.

Gjatë dy javëve të fundit, anëtarët e Forcave të Sigurisë së Kosovës morën pjesë në angazhime si pjesë e stërvitjes më të madhe shumëkombëshe, të udhëhequr nga Ushtria Amerikane DEFENDER-Europe 21.

“Kjo është hera e parë që #KSF organizon një stërvitje. Hooah për FSK-në për vazhdimin e ndërtimit të gatishmërisë dhe ndërveprimit të tyre përkrah SH.B.A.-së dhe forcave të tjera ushtarake.

Dita e sotme ishte kulmi i kësaj angazhimi: Një Ditë e Vizitorëve të Dalluar të Qetë ku Charge d’Affairs Nicholas Giacobbe dhe Ushtria Amerikane BG Schaertl rishikuan vlerësimin e kompetencave të Kompanisë së Këmbësorisë 1A. # Më të fortë së bashku”, thuhet në njoftim.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme