Dështimet e mëdha të 2018-s

Prishtinë | 26 Nën 2018 | 08:07 | Nga Ekonomia Online

Derisa sivjet ka ardhur vetëm një njohje e re, disa shtet janë deklaruar se kanë tërhequr njohjen. Gjithashtu këtë javë Kosova nuk arriti të anëtarësohet në INTEROL, kurse sa i përket liberalizimit të vizave shumë shtete të rëndësishme të Bashkimit Evropian ende vazhdojnë të hezitojnë, madje janë dhënë sinjale të forta se sivjet nuk do të ketë vendim për heqjen e regjimit të vizave për kosovarët.

Derisa në zyrën e kryeministrit Ramush Haradinaj nuk duan të deklarohen për këto dështime, partitë opozitare dhe analistët politikë thonë se Qeveria është duke vepruar pa program të qartë, ndërsa theksojnë faktin që diplomacia është politizuar tej mase.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme