Festa e Vitit të Ri, plumbi “qorr” depërton në një shtëpi në Prishtinë

Prishtinë | 01 Jan 2020 | 14:58 | Nga Ekonomia Online

Festimet në natën e ndërrimit të moteve ishin në përgjithësi të qeta. Kryesisht u festua me fishekzjarre.

Sivjet gjatë festimeve pati më pak të lënduar. Por, në disa raste këto festime eskaluan paksa, duke u përdorë edhe armët e zjarrit. Në këto raste rreziku është goxha i madh, nga këto gjuajtje.

Qarkullimi i plumbave “qorr”, mund të rrezikojë qytetarët edhe në shtëpitë e tyre.

E një nga ta ka depërtuar edhe në shtëpinë e familjes Mehmeti, në lagjen e Muhaxherëve

Valon Mehmeti ka thënë për KlanKosova se plumbi është gjetur sot në mëngjes brenda shtëpisë.

“Sot në mëngjes duke kontrolluar në shtëpi, e kemi gjetur plumbin brenda. Dmth plumbi e ka thyer xhamin dhe plastikën e xhamit dhe ka depërtuar brenda. Të lënduar nuk ka, mirëpo ka mundur të jetë rrezik sepse aty është kuzhina, dhe gjatë festimeve ka pasur edhe fëmijë që kanë lëvizur andej”- tha Mehmeti.

Në jo pak raste si pasojë e plumbave “qorr”, shumë njerëz kanë përfunduar të lënduar, dhe gati çdo vit ka pasur edhe viktima.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme