Gjykata merr vendim për rreshterin pejan që rrahu kolegen e tij

Prishtinë | 19 Maj 2022 | 12:32 | Nga Ekonomia Online

Siç merr vesh Insajderi, Gjykata Themelore në Pejë ka marrë vendim që rreshteri Senad Hamziç që dyshohet se ka rrahur kolegen e tij, nuk do të qendrojë në paraburgim.

Burime brenda Gjykatës i kanë thënë Insajderit se kjo Gjykatë ka vendosur që ai të qëndrojë një muaj në arrest shtëpiak.

Ky vendim është marrë në një seancë që është mbajtur dje, por që Gjykata pa ndonjë shpjegim publik, kishte vendosur që ta mbante pa praninë e medieve.

IPK kishte njoftuar se me gradën e rreshterit, Hamziç, “jashtë detyrës zyrtare është i përfshirë si i dyshuar në një rast të lëndimit të rëndë trupor”.

Pas kësaj, hetuesit e IPK-së kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe në koordinim me Prokurorin kujdestar kanë ndërmarrë disa veprime hetimore kurse viktima, e cila është zyrtare policore është dërguar për trajtim mjekësor.

“Pas këtyre veprimeve hetimore, zyrtarit policor me vendim të prokurorit i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë me dyshimin se ka kryer veprën penale ‘Lëndim i rëndë trupor’ dhe ‘kanosje’”, thuhet në njoftimin e Inspektoratit.

Të ngjashme