Musliu: Bandat kriminale në veri punojnë për Vuçiqin, ishin pretekst targat

Prishtinë | 16 Nën 2022 | 15:05 | Nga Ekonomia Online

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Agim Musliu ka thënë se situata aktuale në veri të Kosovës është e brishtë, duke shtuar se kjo është si pasojë e luftës hibride ruse.

Musliu, në një intervistë për Telegrafin tha se situatës në veri i parapriu impelementimi i vendimit të Qeverisë për targat.

Ai theksoi se kjo po ndodh për blerje të kohës, devijim të procesit të negociatave dhe për të përfituar në tavolinën e bisedimeve për çështjen e Asociacionit.

Pavarësisht kësaj, Musliu shtoi se deri më tani nuk është se ka pasur indikacione se po përgatitet ndonjë plan nga bandat kriminale në veri për eskalim të situatës.

“Deri tani kur po flasim nuk kemi asnjë indikacion se është duke u përgatitur ndonjë gjë nga ato që quajmë bandat kriminale në veri për të prishur rendin dhe qetësinë ligjore dhe kushtetuese në Republikën e Kosovës. Përderisa flitet për siguri, atëherë sigurisht që duhet t’i marrim parasysh të gjithë parametrat, faktorët dhe akterët të cilët ndikojnë në këtë aspekt. Duhet të analizojmë situatën gjeopolitike dhe gjeostrategjike edhe në Ballkan dhe më gjerë”, ka thënë Musliu

Ai theksoi se lufta në Ukrainë ka impakt në tërë botën dhe po ashtu edhe në Ballkan, derisa shtoi se Serbia “është patericë e Rusisë dhe influencës së saj në Ballkan”.

“Serbia është patericë e Rusisë dhe influencës së saj në Ballkan përmes kishës ortodokse, bizneseve, luftës hibride, nëpërmjet bandave kriminale, përmes politikanëve të korruptuar etj. Në Ballkan shtrihet lufta hibride ruse në mënyrë permanente në më shumë se një dekadë në mënyrë efektive. Jemi dëshmitarë të asaj që quhet influenca ruse në Serbi dhe krahas kësaj, mund të konstatojmë që në Beograd sot krahas gjuhës serbe flitet edhe gjuha ruse…”, ka thënë Musliu.

Duke komentuar luftën Ukrainë-Rusi, Musliu tha se shteti rus qysh nga fillimi ka qenë e vetëdijshme që nuk mund të luftoj në mënyrë klasike me NATO-n apo SHBA-të me të cilin e ka tërë këtë “mesele” sepse dëshiron që të shtyjë kufijtë e NATO-s që janë në Ballkan, përmes Serbisë.

“Lufta hibride e Rusisë ndikon në situatën e sigurisë në Ballkan, dhe kjo bënë që situata në Kosovë është më e brishtë”, tha ai.

Njohësi i sigurisë më tej theksoi se bandat kriminale në veri kontrollohen nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe se të njëjtat punojnë për të.

“Duke marrë parasysh influencën e Rusisë te presidenti serb, Aleksandar Vuçiq i cili i kontrollon këto bandat kriminale në veri, e të cilët janë në listë të zezë të SHBA-ve, janë të targetuar si kriminel dhe si të tillë i kontrollojnë të gjitha bandat kriminale që janë më shumë se një që bëjnë biznese të pista e që përfitojnë për partinë e Vuçiqit. Veselenoviq dhe Radoiçiq i cili akuzohet për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, janë udhëheqësit e bandave kriminale të cilët punojnë për presidentin e serb jo vetëm në Kosovë por edhe në Serbi. Ata punojnë së bashku me Vuçiqin për çështjen e Kosovës”, tha Musliu.

Ai theksoi se dihen të gjitha detajet rreth aktivitetit të këtyre bandave kriminale e po ashtu edhe identiteti i shumë prej tyre. Në këtë intervistë Musliu ka folur edhe për luftën hibride dhe dezinformatat që vijnë nga mediat në Serbi dhe Rusi.

Të ngjashme