“Nuk do të priten me krahë hapur nga të gjithë”, si do të vendosë Evropa për refugjatët afganë?

Prishtinë | 25 Gus 2021 | 10:43 | Nga Ekonomia Online

Dy aeroplanë të hënën u ulën në bazën ajrore Melsbroek në Belgjikë, me 226 persona të evakuuar nga Afganistani. Të kthyerit, një përzierje e shtetasve belgë dhe atyre të cilëve u detyrohet mbrojtje, ishin midis disa prej 400 personave që Belgjika duhej të transferonte në Islamabad si pjesë e procesit të evakuimit.

Zbritja e rregullt në bazën ajrore ishte në kontrast të plotë me skenat e kaosit në aeroportin e Kabulit, i cili vazhdoi gjatë fundjavës.

Me mbërritjet në Bashkimin Evropian, OJQ -të po paralajmërojnë politikanët që të ofrojnë rrugë të sigurta humanitare për të gjithë.

Catherine Woollard, Drejtore e Këshillit Evropian për Refugjatët dhe Mërgimtarët, tha se BE po bën mirë në evakuimin dhe sigurimin e rrugëve të sigurta për njerëzit që kanë punuar për bashkësinë ndërkombëtare. Ajo paralajmëron gjithashtu se “nga ana tjetër duhet të balancohet duke ofruar qasje në azil për ata që mbërrijnë.

Por ata afganë që ikin nga talebanët nuk do të mirëpriten me krahë hapur në të gjitha pjesët e Evropës.

Kryeministri slloven Janez Jansa, aktualisht përgjegjës për presidencën e radhës të BE -së, shkroi në Twitter gjatë fundjavës për të thënë:

“Nuk është detyrë e #EU ose #Sllovenisë të ndihmojnë të gjithë ata që kanë plane të ikin, në vend që të luftojnë për atdheun e tyre.”

Kryeministri austriak Sebastian Kurz tha gjithashtu se nuk do të pranojnë askënd për strehim.

“Ne kemi pranuar mbi 40,000 afganë në Austri në vitet e fundit dhe më gjerë. Ne jemi një nga vendet me komunitetin më të madh afgan”, tha Kurz për transmetuesin austriak Puls24 në një intervistë të lëshuar të dielën.

Përfaqësuesi i lartë i BE -së për çështjet e jashtme Josep Borrell ka sugjeruar përdorimin e një mekanizmi të paqartë të BE -së për të siguruar mbrojtje të përkohshme.

Ndërsa ardhjet afgane në Evropë mund të bëhen një ‘patate e nxehtë’ politike për BE -në, OJQ -të e migrimit besojnë se 90 përqind e njerëzve që ikin do të strehohen në vendet fqinje me Afganistanin. /Euronews

Të ngjashme