Policia arreston dy persona të dyshuar, konfiskon armë dhe municion

Prishtinë | 17 Dhj 2019 | 11:37 | Nga Ekonomia Online

Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, e asistuar nga njësi tjera relevante të Policisë, kanë bërë arrestimin e dy personave të dyshuar, nën dyshimin për kryerjen e veprave penale ‘fajde’, ‘detyrim’ dhe ‘kanosje’.

            Personat e arrestuar lidhur me këtë rast janë:

 • I. M.                lindur me 1976                      m/sh/k
 • K. M.               lindur me 1997                      m/sh/k

Të dyshuarit janë arrestuar në flagrancë, nga njësitet policore, duke pranuar paratë-fajdenë prej 2000 eurove.

            Nga të dyshuarit në cilësi të provave materiale janë gjetur dhe konfiskuar:

 • 2000 euro para të gatshme
 • një veturë
 • një pistoletë me 17 fishekë
 • dy telefona celularë dhe disa dokumente/kontrata të huadhënies

Gjatë bastisjes në shtëpitë e dy të dyshuarve në fshatin Krushë e Vogël në Prizren janë gjetur dhe konfiskuar:

 • një pushkë gjuetie me 26 fishekë,
 • tri pistoleta me 120 fishekë,
 • një laptop,
 • bereta italiane me 2 karikatorë
 • bereta 9 mm me një karikator
 • zastava TT me dy karikatorë
 • pushkë automatike e llojit dhe kalibrit të panjohur, me 3 karikatorë
 • fletore  me shënime dhe dokumente tjera relevante

Pas intervistimit, dy të dyshuarit, me vendim të prokurorit, janë dërguar në mbajtje për 48 orë dhe ndaj tyre është iniciuar rasti për kryerjen e veprave penale ‘fajde’, ‘detyrim’, ‘kanosje’ dhe ‘mbajtje në pronësi, kontroll, ose posedim të paautorizuar të armës’.

Të ngjashme