Policia do të iniciojë rast “krimi i urrejtjes” për priftin serb i cili dyshohet se ka hequr flamurin kombëtar në Koshare

Prishtinë | 15 Tet 2020 | 18:25 | Nga Ekonomia Online

Policia e Kosovës do të iniciojë rast ndaj priftit serb i cili e ka hequr flamurin kombëtar nga “Kulla e Vrojtimit” në Koshare.

Këtë për Klan Kosova e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Gjakovës Nysret Xhurkaj.

Xhurkaj tha se në konsulltim me prokurorin e rastit do të iniciohet rasti ” krim i urrejtjes “.

“Patrulla policore para orës 15:00 ka shkuar ne vendngjarje dhe flamuri ka qenë i vendosur aty. Po pritet që hetuesit me dalë në vend ngjarje dhe në konsultim me prokurorin do të inicohet rast ndaj priftit për veprën penale ‘krimi i urrejtjes”.

Ai bëri të ditur se nuk ka të arrestuar lidhur me rastin.

Tutje Xhurkaj shtoi se nuk dihet se kur është bërë kjo vepër.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme