Tahiri paralajmëron ndryshime të mëdha në sistemin e drejtësisë

Prishtinë | 08 Dhj 2017 | 12:39 | Nga Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, ka thënë se si Qeveri e Kosovës kanë pesë objektiva për sistemin e drejtësisë, duke foluar nga përmirësimi i infrastrukturës ligjore dhe institucionale, proces që do të fillojë së shpejti dhe mund të kërkohet edhe ndryshime kushtetuese.

Pjesë e kësaj është edhe rishikimi i fushës penale, kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, legjislacioni për gjyqësorin dhe prokurorinë, si dhe kodifikimi i legjislacionit të fushës civile.

“Gjatë tre muajve të ardhshëm do të sjelli në Kuvend dy aktet të fushës penale, përkatësisht plotësim ndryshimet e kodin penal dhe në kodin e procedurës penale, por do të sjellim edhe ligjet tjera që mundësojnë luftim më efikas të korrupsionit”, tha ai.

Sipas tij, objektivi i dytë është përmirësimi i kornizës ligjore në bashkëpunim juridik ndërkombëtar për çështjet penale dhe civile, pastaj administrimi më efikas i sistemit të ekzekutimit të sanksioneve penale, funksionalizimi i Institutit të Mjekësisë Familjare dhe mekanizmat e mjekësisë tranzicionale, si dhe zhvillimi i kapaciteteve profesionale për funksionim më efikas të sistemit të drejtësisë, ku shumë shpejt do marrë masa që do të ndikojnë në sqarimin e mandatit të avokaturës shtetërore.

Lexo më shumë:

Të ngjashme