Ushtarët e Republikës së Kosovës vlerësohen lartë nga Garda nacionale e Iowa-së

Prishtinë | 20 Jan 2021 | 15:26 | Nga Ekonomia Online

Konsulata e Republikës së Kosovës në Iowa ka njoftuar se Garda nacionale e këtij shteti ka prezantuar ndër të tjera para ligjvënësve edhe koordinimin me FSK-në dhe kontributin e ushtarëve të Kosovës në misionet e paqes në Lindjen e Mesme.

Gjatë prezantimit të rregullt vjetor të gjendjes së Gardës nacionale para ligjvënësve të Iowa-së si dhe Guvernatores Kim Reynolds, Gjenerali Benjamin Corell ata folën edhe për zbarkimin e parë të FSK-së së bashku me ushtarët e SHBA-ve jashtë vendit.

“Partneriteti në mes Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Iowa-së e ka zanafillën në bashkëpunim ushtarak por është zhvilluar edhe më shumë në fushat tjera si arsim, kulturë, ekonomi, etj. Kosova është e bekuar për miqësinë e përjetshme me SHBA-të”, thuhet në njoftim.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme