Situata me Covid-19: 86 pacientë po trajtohen në ShSKUK

Prishtinë | 24 Qer 2021 | 14:54 | Nga Ekonomia Online

Shërbimi Spitalor, Klinik, Universitar i Kosovës ka njoftuar se aktualisht 86 pacientë janë duke u trajtuar në QKUK dhe në spitalet e përgjithshme nga Covid-19.

Sipas ShSKUK-së, 25 prej tyre janë konfirmuar pozitiv me koronavirus, teksa dy janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

“Në saje të raportit të punës për datën 24 qershor 2021, në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare  të Kosovës dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 86 pacientë. 25 prej tyre, janë të konfirmuar pozitivë, 56 janë me oksigjeno-terapi , ndërkaq 2 pacientë vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë shëndetësore”, thuhet në njoftim.

Njoftimi i plotë:

Situata me COVID-19:  86 pacientë po trajtohen në SHSKUK

Në saje të raportit të punës për datën 24 qershor 2021, në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare  të Kosovës dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 86 pacientë.

25 prej tyre, janë të konfirmuar pozitivë, 56 janë me oksigjeno-terapi , ndërkaq 2 pacientë vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë shëndetësore.

Në QKUK janë të shtrirë 65 pacientë:

11 të konfirmuar me COVID-19

46 me oksigjeno-terapi

1 në gjendje të rëndë

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave

Klinika Infektive, 11 pacientë, 1 në gjendje të rëndë + 17 pacientë post-covid nga Klinika e Pulmologjisë

Klinika e Pulmologjisë, 37 pacientë

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 18 pacientë

1 në gjendje të rënduar

14 të konfirmuar pozitivë

10 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë sipas spitaleve të përgjithshme

Spitali i Prizrenit, 3 pacientë

Spitali i Gjakovës, 3 pacientë

Spitali i Pejës, 4 pacientë

Spitali i Gjilanit, 8 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 3 pacientë

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme