Sot mot me vranësira dhe reshje shiu në Kosovë

Prishtinë | 17 Nën 2020 | 08:10 | Nga Ekonomia Online

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka paraparë se gjatë së martës do të ketë vranësira të dendura me reshje shiu.

Sipas IHMK-së, temperaturat minimale parashihen të ulen diku në zero dhe -1 gradë Celsius. Reshjet e shiut në viset e larta malore mund të shoqërohen me fluska bore.

“Nga e marta pritet të kemi kushte tjera meteorologjike, vranësira të dendura të përcjellura me reshje shiu. Në fushat termike nuk do të ketë ndryshime të mëdha, sidomos në vlerat e maksimaleve, kurse temperaturat minimale parashihen të ulen diku në zero dhe -1 gradë Celsius. Reshjet e shiut në viset e larta malore mund të shoqërohen me fjolla të borës. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri në 4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-14 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i veriperëndimit me shpejtësi 1-8 m/s”, thuhet në njoftimin e IHK.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme