Taksë për ata që dërgojnë mesazhe me telefon

Prishtinë | 14 Dhj 2018 | 16:52 | Nga Ekonomia Online

Komisioni i Shërbimeve Publike të Kalifornisë mund të kërkojë pagesë për mesazhet me tekst.

Rregullatorët e Kalifornisë po konsiderojnë një plan për të ngarkuar një tarifë për mesazhe në telefonat celularë për të ndihmuar në mbështetjen e programeve që e bëjnë shërbimin telefonik të arritshëm për të varfërit, sipas një raporti gazetash të mërkurën, transmeton lajmi.net.

Propozimi është planifikuar për një votim muajin e ardhshëm nga Komisioni Shtetëror i Shërbimeve Publike, njoftoi Mercury News.

Industria celulare dhe grupet e biznesit kanë punuar për të mposhtur planin.

Është e paqartë se sa para do të kërkohen nga konsumatorët individualë, tha gazeta.

Por ka të ngjarë të faturohet si një shtesë e sheshtë – jo një tarifë për tekst.

Dhe industria e telekomanduar ka argumentuar se komisioni shtetëror nuk ka arsye ligjore për ta bërë këtë.

Grupet e biznesit kalkuluan akuzat e reja për konsumatorët pa tel mund të arrijnë rreth 44.5 milion dollarë në vit. /Lajmi.net/

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme