Të hënën vazhdojnë protestat në kërkim të drejtësisë për Astrit Deharin

Prishtinë | 13 Nën 2016 | 11:33 | Nga

Pas protestës të së shtunës para qendrës së paraburgimit në Prizren, aty ku vdiq aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, për të hënën është paralajmëruar protestë tjetër në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë prej orës 12:00.

Sipas një njoftimi në facebook, kësaj proteste pritet t’i bashkohen një numër i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistë të ndryshëm nën moton #DrejtësiPërAstritin

“Në mbështetje të protestës të së hënës #DrejtësiPërAstritin kanë dalë shumë organizata të shoqërisë civile, aktivistë, gazetarë, publicistë dhe artistë të cilët besojnë që drejtësia duhet të shkojë në vend”, thuhet në njoftim.

Kjo është lista e përkrahësve:

ARTPOLIS

Adriatik Kelmendi – Gazetar

Agon Maliqi – Publicist

Ardian Gola – Profesor

Avni Zogiani – Aktivist i shoqërisë civile

Ardiana Shala – Psikologe

Besa Luzha – Aktiviste e shoqërisë civile

Besa Luci – Publiciste

Bekim Lumi – Artist

Besa Neziri – Artiste

Dukagjin Pupovci- Ekspert i Arsimit

Eli Gashi – Aktiviste e shoqërisë civile

Eliza Hoxha – Arkitekte

Flaka Surroi – Publiciste

Florina Duli – Aktiviste e shoqërisë civile

Grupi i Pavarur i Qytetarisë Aktive “Tjetërqysh” – Mitrovicë

Ilir Bajri – Artist

Imer Mushkolaj – Gazetar

Ismet Kryezi – Aktivist i shoqërisë civile

Instituti për Kritikë dhe Emancipim

Kosova’s Organization of Medical Students

Klubi Politik i Studentëve

Leonora Shabani – Bajraktari – Aktiviste e shoqërisë civile

Lëvizja Studentore për Barazi: Studim Kritikë Veprim

Luljeta Demolli – Aktiviste e shoqërisë civile

Rilind Gërvalla – Gazetar

Rron Gjinovci – Aktivist i shoqërisë civile

Samir Potera – Media

Shqipe Gjocaj – Aktiviste e shoqërisë civile

Valbona Bajrami – Aktiviste e shoqërisë civile

Valdete Idrizi- Aktiviste e shoqërisë civile

Vesë Kelmendi – Aktiviste e shoqërisë civile

Visare Aliu – Artiste

Edhe besa shahini analiste politike

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme