Temperaturat deri në 35 gradë Celsius gjatë javës së ardhshme në Kosovë

Prishtinë | 20 Qer 2021 | 17:43 | Nga Ekonomia Online

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se masat e ajrit me presion të lartë atmosferik të cilat kanë përfshirë vendin do të mbesin të qëndrueshme edhe gjatë kësaj jave.

Sipas njoftimit, kjo situatë meteorologjike do të kushtëzoj mot të nxehtë dhe me vapë.

IHMK njoftin se këto masa të nxehta kanë origjinë nga Afrika Veriore.

Riga shiu parashihen ditën e hënë dhe të premten, ndërsa ditët tjera do të jenë me intervale të gjata me diell.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 15-18 Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-35 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga verilindja dhe juglindja me shpejtësi 1-6 m/s.

Të ngjashme