Thaçi: Masakra e Izbicës ndër krimet më të rënda të Serbisë, askush s’ka dalë para drejtësisë

Prishtinë | 28 Mar 2020 | 09:31 | Nga Ekonomia Online

Presidenti kosovar Hashim Thaçi ka kujtuar Masakrën e Izbicës ku forcat serbe vranë 147 burra.

Ai tha se kjo masakër është ndër më e rënda që ka shkaktuar Serbinë.

“Më 28 mars 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe, pas rrethimit të mijëra civilëve të fshatit Izbicë dhe vendbanimeve përreth, veçuan 147 burra të rinj dhe pleq, të cilët i vranë dhe i masakruan, ndërsa pjesën tjetër e dëbuan jashtë Kosovës”.

“Masakra e Izbicës hyn në radhën e krimeve më të rënda të shtetit të Serbisë, ku vrasja masive, përdhosja e trupave dhe varrimi i tyre, përmes pamjeve satelitore, u bë lajm botëror. Në mesin e të vrarëve kishte edhe persona të rrethit tim familjar”.

“Sot , 21 vjet pas këtij krimi askush nga autorët dhe ekzekutuesit serbë nuk doli para drejtësisë vendore dhe asaj ndërkombëtare. Kjo është padrejtësia më e madhe për familjet që pësuan në vitet 1998 dhe 1999, ku shteti serb kreu masakra, gjenocid dhe dëbim masiv të shqiptarëve nga Kosova. Liria e Kosovës i ka rrënjët në gjakun e mijëra martirëve anembanë Kosovës”.

Më 28 mars 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe, pas rrethimit të mijëra civilëve të fshatit Izbicë dhe…

Gepostet von Hashim Thaçi am Samstag, 28. März 2020
Fjalë Kryesore:

Të ngjashme