Thaçi: Nebih dhe Tahir Meha u bënë simbol i mbrojtjes së pragut të shtëpisë

Prishtinë | 13 Maj 2020 | 11:16 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kujtuar në 39 vjetorin e rënies Nebih dhe Tahir Mehën.

“Ata nuk u dorëzuan, por bënë rezistencë deri në fund, duke u bërë simbol i mbrojtjes së pragut të shtëpisë dhe frymëzim për rezistencë të armatosur në kontekstin historik të demonstratave të vitit 1981, me kërkesën themelore për ngritjen e statusit politik të Kosovës në nivel të Republikës”, është shprehur Thaçi.

“Emrat dhe veprat e Nebih dhe Tahir Mehës janë përjetësuar në historinë e re të Kosovës”.

Para 39 viteve, babë dhe bir, Nebih dhe Tahir Meha, trashëgimtarë të familjes atdhetare të Emin Latit, në ditën zyrtare…

Gepostet von Hashim Thaçi am Mittwoch, 13. Mai 2020
Fjalë Kryesore:

Të ngjashme