Tre nxënës në Podujevë dalin pozitivë për COVID-19

????????????????????????????????????
Prishtinë | 01 Tet 2020 | 10:08 | Nga Ekonomia Online

Tre nxënës në Komunën e Podujevës kanë dalë pozitiv për COVID-19.

Këtë e bëri të ditur për klankosova.tv Nexhmi Rudari, ushtruesdetyre i kryetarit të Komunës.

Ai theksoi se nxënësit e tjerë të shkollave nuk janë në rrezik për tu prekur me koronavirus pas shfaqjes së këtyre rasteve.

“Këta tre nxënës që kanë dalë pozitiv kanë qenë pothuajse secili paraprakisht 2 javë në karantinë, ku kemi pritur mos do të shfaqin ndonjë simptomë,dhe pas kryerjes së testit dolën të tre pozitivë”.

“Ata ishin si të dyshuar për COVID-19 qysh para dy jave pasi familjarët e tyre kanë dalë pozitivë”.

“Nxënësit janë nga shkolla “Naim Frashëri” në qytet dhe shkolla ekonomike “Isa Boletini”.

“Ndërsa një nxënës tjetër është i fshatit Dumosh, kjo shkollë deri të hënën do të vazhdojë mësimin online”.

“Nuk kemi ndonjë rrezik që janë prekur nxënësit tjerë pasi kemi marrë masa”, ka thënë Rudari për klankosova.tv.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme