Veseli në takim me ambasadorin e Gjermanisë – ky është vlerësimi i tij për Samitin e Berlinit

Prishtinë | 30 Pri 2019 | 12:50 | Nga Ekonomia Online

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka takuar sot ambasadorin e Gjermanisë në Prishtinë me të cilin ka diskutuar për diskutimet dhe rekomandimet e dala nga Samiti i Berlinit, i mbajtur dje. Veseli, përmes një statusi në Facebook ka thënë se ky samit ishte një hap para për perspektiven evropiane të Ballkanit. Ai theksoi se procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë duhet të rezultojë me njohje.

“Në takim me ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, vlerësuam se Samiti i Berlinit ishte një hap përpara për perspektivën evropiane të Ballkanit, e në veçanti për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë.

Ky samit tregoi se, kur ka një vendosmëri dhe seriozitet, mund të ketë edhe rezultate dhe për këtë përgëzoj kancelaren Merkel dhe presidentin Macron.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian duhet të ndërtojnë strategjinë e qasjes për arritjen e Marrëveshjes përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë, që rezulton me njohje reciproke dhe anëtarësim të Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Republika e Kosovës mirëpret rekomandimet nga ky samit dhe do të marrë obligimet e veta në bazë të vullnetit të qytetarëve të saj, fqinjësisë së mirë dhe orientimit të vet euroatlantik”, ka shkruar ai.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme