Vitia: Komunat me shumicë serbe në Kosovë akoma nuk raportojnë rastet me Covid-19

Prishtinë | 12 Sht 2021 | 17:40 | Nga Ekonomia Online

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka komentuar mosdeklarimin e të infektuarve dhe të hospitalizuarve në dhjetë komunat me shumicë serbe në Kosovë, duke thënë se nuk ka akoma raportim zyrtar për arsye tash teknike dhe jo vetëm politike.

Ai këto komente i bëri në një konferencë për media, pas mbledhjes së Qeverisë.

“Në qeverisjen Kurti 1 për herë institucionet shëndetësore në komunat me shumicë serbe kanë raportuar përditshëm edhe për numrin e të infektuarve dhe të hospitalizuarve në këto komuna. Për fat të keq pas një shkëputje disa mujore edhe te ne dhe komunat përkatëse, është bërë niveli i regjistrimi i tillë që nuk ka pas raportime në institucionet e Republikës së Kosovës. Kjo vazhdon akoma. Ne kemi biseduar shumë herë me ministrin Rakiq ku përtej përditësimit dhe raportimeve që i bën gojarisht nuk ka akoma raportim zyrtar për arsye tash teknike dhe jo vetëm politike”, tha ai.

Të ngjashme