Vullkani La Palma vazhdon të nxjerrë llavë

Prishtinë | 08 Tet 2021 | 09:39 | Nga Ekonomia Online

Vullkani në ishullin spanjoll të La Palma vazhdoi të lëshonte lavë herët në mëngjes të premten.

Aeroporti në ishull u mbyll përsëri të enjten për shkak të rënies së hirit nga vullkani që ka shpërthyer për gati tre javë.

Shkencëtarët thanë se rrjedha e shpërthimit ishte e paparashikueshme, raporton AP.

Ai u qetësua ditët e fundit, por vullkani në Ishujt Kanarie vazhdon të nxjerrë lavë dhe 16 tërmete deri në 3.5 ballë goditën zonën gjatë 24 orëve të fundit, tha Instituti Gjeografik Kombëtar.

Lava ka detyruar evakuimin e më shumë se 6 mijë njerëzve dhe ka shkatërruar më shumë se 600 shtëpi.

Zyrtarët thanë se shkëmbi i shkrirë nga krateri tani po rrjedh poshtë të ashtuquajturit tub lave nën lavën e mëparshme, të ngurtësuar, drejtpërdrejt në det.

Kjo ka lehtësuar frikën se mund të përhapet më gjerë dhe të shkaktojë më shumë shkatërrime.

Të ngjashme