Zbulohet shtatorja e Skënderbeut në Prizren

Prishtinë | 28 Nën 2020 | 14:11 | Nga Ekonomia Online

Në Prizren është zbuluar shtatorja e Gjergj Kastriotit – Skënderbeu në 108 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, e që lidhet me datën e daljes publike të UÇK-së para 23 vjetësh dhe ditëlindjen e komandantit Adem Jashari.

Kryetari i komunës, Mytaher Haskuka, tha se Gjergj Kastrioti ishte shembull për veprimtarët shqiptarë përgjatë periudhave.

Ai ka thënë se Kosova ka punë e rrugë për të kaluar, porse me unitet politik mund të tejkalohen vështirësitë, është shprehur bindur i pari i Prizrenit.

“Sot Skënderbeu dhe lidhja shqiptare bashkohen në kryeqyteitin historik të Kosovës së Adem Jasharit. Sot na bashkohen datat, figurat historike, qëllimet e tyre që u copëtuan në konferenca ndërkombëtare por përpjekja e popullit kurrë nuk u shua”, tha Haskuka. Koha.net

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme