A po e shihni se jeni bira e mramë e kavallit

Prishtinë | 14 Sht 2021 | 21:00 | Nga Berat Buzhala

Bé boni njoni qe nuk rren, tha, Merkelka per Prishtine ish kane nise me e taku Binin e Vjosen, ama piloti kry ne veti e kish pas çu ne Beograd e mandej ne Tirane.

A po e shihni more amatera se jeni bira e mrame e kavallit? A po e shihni sa qesharke dhe periferike jeni ne arenen nderkombetare? Edhe Zaevi bre eshte me i rendesishem se ju.

Militantet mendojshin qe lideret e krejt botes kane me prite ne rend per me u taku me Albinin, bile do prej tyne tuj marre edhe shenime kur ky i fillon tiradat e tij filozofiko politike.

Mendojshin qe Isa e Dulla nuk po dine, se vec a vjen ajo dite kur ta nxjerrim na artilerine e rande ne diplomaci, Gabime Gervallen, se diplomacia gjermane ka me u dridhe.

Mendojshin qe Rama e Vucici kane me i mbledhe pendlat e rrakapendlat edhe me u pensionu, me ia leshu radhen gjenerates re.

Naiva. Trullça. Femijaça.

Ka qene nje moment kur paten fillu me e pa veten ne rolin e udheheqeseve te Revolucionit Borgjez Frances. Demek filloi rendi i ri boteror. Sigurisht qe Vjosa jo. Se nuk e kupton. Albini me shoke e paten binde.

Hajt tash, pritni neper korridore. Shkoni pas Rames e Vucicit. Degjoni gjermanet kah i thurin lavde te tjereve.

Të ngjashme