Abazi i kërkon Greqisë që ta njohë Kosovën shtet

Prishtinë | 08 Shk 2020 | 16:44 | Nga Ekonomia Online

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Haki Abazi në Forumi Rajonal të Selanikut ka kërkuar nga shteti i Greqisë që ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Sipas Abazit njohja e pavarësisë së Kosovës nga ana e Greqisë është kontribut për stabilitetin dhe zhvillimin e rajonit.

Postimi i zv.kryeministrit Abazi:

Fjalimi i parë në përfaqësimin e qeverisë Kurti në rajon, interesave të qytetarëve dhe Republikës.

Për mediat greke kam thënë që njohja e Pavarësisë së Kosovës nga ana e Greqisë është forcim dhe kontribut për stabilitetin dhe zhvillimin e Bashkimit Evropian. Sa më shpejtë që të ndodhë njohja aq më tepër shtohet roli pozitiv i Greqisë në rajon.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme