Agjenda e takimeve të kryeministrit Haradinaj në ShBA

Prishtinë | 02 Tet 2018 | 16:42 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka qëndruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës nga data 23 deri më 30 shtator 2018, me ç’rast ka realizuar një sërë takimesh të rëndësishme.

Në komunikatën për media janë bërë të ditura detajisht të gjitha takimet që i ka mbajtur kryeministri.

Agjenda e plotë e takimeve:

 1. Takimet bilaterale me përfaqësuesit më të lartë shtetërorë në ShBA
 2. Lobimi për anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL dhe mekanizma të tjerë ndërkombëtarë.
 3. Marrëdhëniet bilaterale me vendet tjera evropiane
 4. Rruga e pakthyeshme euroatlantike e vendit
 5. Tërheqja e investitorëve potencial, për të investuar në vend
 6. Transformimi i FSK- Ushtria
 7. Dialogu

Takimet më të rëndësishme:

 • Pritja në WEST POINT nga Gjenerali Williamson dhe mbi 4 mijë kadetë (2 kadetë nga FSK)
 • Pritja nga Sekretari James MATTIS – PENTAGON
 • Takimet në Senat dhe Kongres Amerikan

Takimet e Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj në ShBA

 1. Zëvendës-Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Çështjen e Parandalimit të Konflikteve, Pete Marocco
 • Lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit
 • Fuqizimi i sundimit të rendit dhe ligjit
 • Anëtarësimii Kosovës në organizata ndërkombëtare
 • Zhvillimi ekonomik
 1. Kryeministri i Samoa-s, SusugaTuilaepaSaileleMalielegaoi
 • Shtimi i njohjeve për Kosovën dhe ndikimi iSamoa-s në shtetet e Oqeanisë
 • Anëtarësimi në organizata ndërkombëtare
 1. Senatori amerikan, RonaldJohnson, anëtar i Komitetit të Senatit për Politikë të Jashtme i Shteteve të Bashkuara të Amerikës – takim i përbashkët me Presidentin Thaçi dhe zv.KryeministrinPacolli
 • Fuqizimi ndërkombëtar i Kosovës dhe forcimi i partneritetit bilateral
 • Dialogu me Serbi
 • Transformimi i FSK-së në Ushtri
 1. Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC), BrockBierman- takim i përbashkët me Presidentin Thaçi
 • Përmbushja e agjendës shtetërore
 • Të arriturat në konsolidimin e shtetit të Kosovës
 1. Sekretari i Shtetit per Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, WessMitchell- takim i përbashkët me Presidentin Thaçi me zv.KryministrinPacolli
 • Dialogu Kosovë – Serbi
 • Fuqizimi i sundimit të rendit dhe ligjit
 • Transformimi i FSK
 • Përmbushja e reformave në rrugën eurointegruese dhe euroatlantike
 1. Pritja e Kryeministri Haradinaj në Akademinë Ushtarake “WestPoint” nga Gjeneral LejtnantDarryl A. Williams me bashkëpunëtorë
 • Ushtria
 • Anëtarësimi në NATO
 • Raportet bilaterale
 • Mundësia e shtimit të kadetëve nga FSK
 1. Presidenti i Këshillit Evropian, DonaldTusk- takim i përbashkët me Presidentin Thaçi
 • Rrugëtimi evropian i Kosovës
 • Përmbushja e agjendës evropiane
 1. Ceremonia e organizuar në nderim të tre vëllezërit Bytyqi, Yll, Mehmet dhe Agron Bytyqi, për trimëri dhe sakrificë për lirinë e Kosovës- takim i përbashkët me Presidentin HashimThaçi
 • Liria e Kosovës
 • Sakrifica për atdhe
 • Diaspora dhe kontributi i saj
 1. Pjesëmarrja në sesionin e dytë të forumit “Bloomberg Global Business” dhe takimi me MichaelBloomberg dhe Presidentin e IslandesGuðniThorlaciusJóhannesson
 • Vizioni dhe idetë për zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik
 • Prosperiteti ipërbashkët për ndërtimin e partneriteteve vendimtare Qeveri – Biznese
 • Sekretari e NATO-s, JensStoltenberg- takim i përbashkët me Presidentin Thaçi
 • Ushtria
 • Anëtarësimi në NATO
 • Aplikimi i standardeve për rrugën drejt BE-së
 • Kryeministri i Principatës së Andorra-s, Antoni Martí Petit
 • Interpol
 • Zhvillimet politike në Kosovë
 • Zhvillimi ekonomik
 • Bashkëpunimi bilateral
 • Kryeministri i Holandës, MarkRutte
 • Thellimi i bashkëpunimit mes të dyja shteteve
 • Përmbushja e obligimeve që dalin nga MSA-ja
 • Liberalizimi i vizave
 • Lobimii Holandës për Kosovën për pranim në organizata ndërkombëtare
 • Presidenti i Sllovenisë, BorutPahor
 • Fuqizimi i bashkëpunimit ekonomik dhe tregtar Kosovë – Slloveni
 • Liberalizimi i vizave
 • Anëtarësimi në organizata ndërkombëtare
 • Mëngjes pune me kongresistët ame​rikanë të grupit të lutjeve të mëngjesit organizuar nga Stan Holmes dhe kongresisti Robert Adeholt (R)
 • Zhvillimi ekonomik
 • Dialogu
 • Sundimi i rendit dhe ligjit
 • Përmbushja e Agjendës së Reformave Evropiane
 • Kryetari i Komitetit për Shërbime të Armatosura në Senatin Amerikan, SenatoriJamesInhofe
 • Ushtria
 • Anëtarësimi në BE, OKB, NATO
 • Dialogu
 • Organizim i përbashkët në Kosovë
 • Presidenti i nderiti “HeritageFoundation” Ed Feulner
 • Proceset zhvillimore të Kosovës
 • Projektet me interes rritjen ekonomike. Zonat ekonomike
 • Raporti me Koren e Jugut – lidhja e marrëdhënieve diplomatike dhe vota për Interpol
 • Përfaqësuesit e Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë të Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, Kryesuesi Ed Royce,EliotEngel dhe shumë të tjerë
 • Dialogu
 • Konsolidimindërkombëtar i Kosovës
 • Ushtria
 • Senatorja Amerikane nga Iowa, Joni Ernst
 • Dialogu Kosovë- Serbi
 • Bashkëpunimi bilateral në fushën e arsimit dhe ekonomisë
 • Zhvillimi ekonomik/krijimi i zonave të lira ekonomike
 • Senatori amerikan, TomCotton
 • Ushtria
 • Dialogu
 • Fuqizimii institucioneve demokratike
 • Sekretari i Departamentit të Mbrojtjes së ShBA-ve, JamesMattis – Vizita në selinë e Pentagonit në Washington
 • Procesi i transformimit të FSK-së në Ushtri, rruga drejtë NATO-s
 • Vazhdimi i partneritetit me Pentagonin
 • Dialogu Kosovë- Serbi
 1. “The HeritageFounndation”, të kryesuar nga JamesCarafano, zëvendës president dhe udhëheqës i Institutit për Siguri Kombëtare dhe Politikë të Jashtme,
 • Zhvillimi ekonomik i Kosovës, energjia, Kosova e Re, Zona Ekonomike Amerikane
 • Lëvizja e lirë e kosovarëve
 • Lufta kundër krimit dhe korrupsionit
 • Dialogu
 • Këshilli Atlantik, në Washington – Zëvendëspresidenti, Damon M. Wilson
 • Anëtarësimi në NATO dhe mekanizma te tjerë ndërkombëtarë
 • Dialogu Kosovë Serbi
 • Ushtria
 • Fuqizimi i rolit të Kosovës në sfidat globale
 • Homazhe te Memoriali Përkujtimor i viktimave të 11 shtatorit në Nju Jork, Këshilli Atlantik, në Washington – Zëvendës presidenti, Damon M. Wilson
 • Solidarizimi me popullin amerikan
 • Lufta e përbashkët kundër terrorizmit global
 • Takim me bashkatdhetarët shqiptaro – amerikan, përfaqësues të shoqatave shqiptare nëAmerikë, vullnetarë dhe përfaqësues të Batalionit Atlantiku.
 • Kosova vend i duhur për investimet e shqiptaro – amerikanëve
 • Roli i tyre i pazëvendësueshëm nëçlirimin e Kosovës.
 • Lobimi i tashëm për integrimin euro-atlantik të Kosovës.
 • Takim me Presidentin e Shqipërisë Ilir Meta
 • Koordinimi i Agjendës euro-atlantike Kosovë – Shqipëri,
 • Dialogu
 • Rritja e Bashkëpunimit ekonomik
 • Takimi me OPIC –TraceyWebb- VicePresident , DanielMontgomery- Drejtor Menaxhues për Lindjen e Mesme, Afrikë Veriore dhe zyrës në Turqi, MariaGoravanchi- drejtoresh për financa , J.DeaverAlexander – Këshilltar i Presidentit të OPIC – së bashku me Ministrin Valdrin Lluka.
 • Kosova e RE , financimi, ndikimi pozitiv në ambient,planet për minierë
 • Garancionet e QRK për Kosovën e Re
 • Takimi me shefin e INTERPOLIT të SHBA-ve , WayneSalzgaber,KevinSmith-konsull gjeneral,BernardGraham-shef i stafit
 • Lobimi për anëtarësim të Kosovës në Interpol dhe ndihma-koordinimi me SHBA në procec
 • Takimi me ambasadorin e propozuar të SHBA-ve në Kosovë, PhilipKosnett
 • Dialogu
 • Çështjet aktuale në Kosovë
 • Darkë pune me FedericaMogherini dhe WB6 – lider nga Ballkani
 • Pjesëmarrja në pritjen e organizuar nga misioni I Unionit Evropian pran OKB
 • Takime me liderë te vendeve evropiane
 • Takimi bilateral me z.Markovic, Mali i Zi,
 • Takime me sekretarin gjeneral te Organizatës Islamike Botërore YousefBinAhmadAl-Othaimeen – me Presidentin Thaçi dhe zv.KM Pacolli
 • Interpoli
 • Njohjet

 

Janë zhvilluar edhe shumë takime rasti si p.sh. takimi me Kryeministrin e Belgjikës z.Charles Michel, Jonathan Moor, përfaqësues i State Departmentit pranë misionit të SHBA-ve dhe i ngarkuar për lobim për Interpol, liderë shqiptarë si Harry Bajraktari, zyrtari i lartë i deskut për Kosovën në Departamentin e Shtetit  Ilan Goodman, asamblistin e New Yorkut Mark Gjonaj, Sal Rusi, familja Geci, përfaqësues të shoqatave shqiptare, Ministrin e MPJ të Katarit e shumë tjera.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme