Liburn Aliu: Pajtohemi për një qeveri tranzitore me Murat Jasharin kryeministër

Prishtinë | 02 Qer 2020 | 19:10 | Nga Fitore Berisha Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se partia e tij do të përkrahte një qeveri tranzitore të cilën e ka propozuar kryeparlamentarja Vjosa Osmani, në krye me Murat Jasharin si kryeminsitër, raporton EO.

“Të gjithë të tjerët që nuk do ta votojnë këtë qeveri përfshirë Vjosa Osmanin dhe deputet të tjerë që do të jenë 3/4 që nuk do ta votojnë qeverinë,  cila qeveri do të jetë e varur  nga lista serbe”.

“Meneoj se është ide e mirë të ketë qeveri tranzitore, e cila do të duhej të udhëhiqej nga një figurë kombëtare siç është Murat Jashari, ka thënë Aliu.

Aliu mes tjerash ka thënë se protesta e 5 qershorit nuk është paraljmëruar nga Lëvizja Vetëvendosje, por ai nuk e përjashton mundësinë që këta të protestojnë në të ardhmen.

Më tutje ai ka thënë se mbledhja e kryesisë së VV-së është duke vazhduar.

“…po diskutohet per seacen e neserme.  Kur kemi qit gaz lotsjellës ka qenë qështja e demarkacionit.Protesta e 5 qershorit nuk eshte paralajmru nga VV, që në të ardhmen të ketë protesta kjo është shumë e mundshme.

“…mbledhja po vazhdon në kryesinë e VV-së”              


Lexo më shumë:

Të ngjashme