BE-ja mund të negociojë me Serbinë për pranim në BE, Kosova vetëm kandidate potenciale

Prishtinë | 06 Qer 2021 | 11:49 | Nga Ekonomia Online

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, foli në favor të pritjes së shteteve të Gadishullit Ballkanik Perëndimor në Bashkimin Evropian, duke thënë se zgjerimi i BE-së do të ketë efekte pozitive të paqes dhe prosperitetit

“Zgjerimi mund të sjellë përfitime të mëdha si për rajonin dhe Evropën në tërësi”, u citua të ketë thënë Sassoli nga media gjermane të shtunën, shkruan Evropa e Lirë.

BE-ja tashmë mund të negociojë pranimin e Malit të Zi dhe Serbisë, ndërsa Shqipëria dhe Maqedonia Veriore janë kandidatë zyrtarë, shkruajnë këto media.

Bosnja dhe Kosova konsiderohen kandidate potenciale për anëtarësim.

Procesi i zgjerimit të BE-së në Ballkan përballet me shumë pengesa, përfshirë armiqësitë ndëretnike në rajon. Bullgaria vuri veton në fillimin e bisedimeve të pranimit me Maqedoninë Veriore vitin e kaluar mbi mosmarrëveshjet mbi gjuhën dhe historinë e të dy vendeve.

Të ngjashme