Brukseli e ndëshkon Serbinë për Kosovën

Prishtinë | 12 Tet 2016 | 18:53 | Nga

Me gjithë paralajmërimet që raportet vjetore të progresit të Komisionit Evropian për shtetet aspirante për anëtarësim në Bashkimin Evropian do të publikohen deri në fund të tetorit, një gjë e tillë sipas të gjitha gjasave do të ndodhë më 9 nëntor, pohojnë jozyrtarisht për të përditshmen beogradase “Danas” përfaqësues diplomatikë në Bruksel.

Burimet e Danas gjithashtu thonë se është “pothuajse e sigurt” se kapituj të ri në bisedimeve për anëtarësimin e Serbisë në BE nuk do të hapen deri në fund të tetorit, ndërkaq si afat i ri për ndërmarrjen e këtyre hapave përmendet muaji dhjetor, por me kusht që Serbia deri në atë kohë të arrijë pajtim me Kosovën për zbatimin e marrëveshjeve për telekomunikacionin dhe energjinë elektrike, transmeton lajmi.net.

“Serbia nuk do të tolerohet, pritjet e Brukselit janë shumë të qarta, që nënkupton se konferenca e ardhshme ndërqeveritare në të cilën do të hapeshin kaptinat e reja sipas të gjitha gjasave nuk do të thirret gjatë këtij muaji”, theksojnë diplomatët në Bruksel.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme