Deputeti i LDK-së, thirrje Mustafës e Kurtit të bëjnë marrëveshje, nuk tregon kush duhet të lëshojë pe

Prishtinë | 25 Dhj 2019 | 12:20 | Nga Ekonomia Online

Deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, një ditë para seancës konstituive ka kërkuar nga lideri i partisë së tij, Isa Mustafa dhe i pari i VV-së, Albin Kurti që të ulen dhe të nënshkruajnë marrëveshjen për koalicion.

Avdyli ka shkruar në Facebook se në momentin kur kanë mbetur 24 orë para konstituimit të Kuvendit, është momenti që kryetari i LDK-së e VV-së të mendojnë si qytetarë të Kosovës me shumë halle e kërkesa e më pak si kryetar të partive.

Më shumë të takohen me punëtorë të sektorit privat, me arsimtarë e studentë, me mjekë e pacientë , me bujqë e biznesmenë e më pak të dëgjojnë jurishnikët partiakë, militantë, servil e karrierista që më shumë kanë hallin e vetes e klanit se sa hallin e shtetit”, thotë ai.

Sipas deputetit, duhet të krijohen ura të mirëbesimit dhe të bashkëpunimit afatgjatë.

“Guri në rrugën e koalicionit mund të hiqet nëse behemi bashkë për ta larguar e nga ai gur të ndërtojmë Ura mirëbesesimi e bashkëpunimi afatgjatë. Sepse ai guri (posti i Presidentit) mbetet vetëm një mjet për të larguar malin e gurëve e shkëmbinjëve të keqqeverisjes së kaluar e fushave të minuara nga ata”, thotë ai.

Tutje, ai shprehet se është koha që të nënshkruhet marrëveshja e shumë pritur nga qytetart.

“Koha është sot që Isa Mustafa ,Vjosa Osmani e Albin Kurti të nënshkruajnë marrëveshjen e shumëpritur nga qytetarët sepse zhgënjimi qytetar i nesërm mund ti hakmerret dy palëve por edhe vendin e vendos në rrugë pa krye. Nesër mund të kemi koalicion me fitues të besimit qytetar ose fërkim duarsh të humbësave të zgjedhjeve të 6 tetorit që veq në ujëra të turbullta mbijetojnë politikisht”, ka thënë ai

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme