Der Standard: Pritet të formohet një Qeveri nën kontrollin e Thaçit

Prishtinë | 26 Mar 2020 | 09:00 | Nga Ekonomia Online

Gazeta austriake “Der Standard” ka publikuar një artikull që i kushtohet situatës pas rrëzimit të Qeverisë Kurti.

Në artikull shkruan se rrëzimi i Qeverisë së udhëhequr nga Albin Kurti, u bë me përkrahjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke u vënë përballë shteteve të Evropës për ta mbështetur mocionin e mosbesimit.

“Der Standard” përmendi edhe protestat e qytetarëve me tenxhere dhe shufra hekuri në ballkonet e tyre duke kundërshtuar rënien e Qeverisë.

“Shumë qytetarë në Prishtinë bënë zhurmë me tenxhere ose shufra hekuri në ballkonet e tyre për të mos lejuar që qeveria të bjerë. Nëse nuk do të kishte rrugëdalje për shkak të krizës së Coronavirusit, rrugët e kryeqytetit kosovar ditën e mërkurë me siguri do të ishin plot demonstrues kundër kuadrove të vjetër”.

Gazeta austriake theksoi se edhe me gjithë apelin e autoriteteve shëndetësore seanca është mbajtur për t’i dhënë një votë kundër Kurtit.

“Megjithë paralajmërimin e autoriteteve shëndetësore se një mbledhje e parlamentarëve është shumë e rrezikshme, koalicioni i Vetëvendosjes (VV) nën kryeministrin Albin Kurti me Lidhjen Demokratike (LDK), e cila është në funksion që nga shkurti, duhet të rrëzohet të mërkurën në mbrëmje me një votë mosbesimi”.

Tutje në artikull u përmend edhe shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme që ishte kërkesë e presidentit Hashim Thaçi.

Sipas gazetës kjo ishte kërkesë që Thaçi të kishte më shumë kompetenca.

“Zyrtarisht, ekzistonte një argument nëse duhet apo jo të shpallet gjenda e jashtëzakonshme. Presidenti Hashim Thaçi, kundërshtari më i madh politik vendas i Kurtit, u përpoq ta arrinte këtë sepse si kryetar i shtetit ai dëshironte të merrte më shumë të drejta. Kuadrot e vjetra të LDK-së, të ashtuquajturit “fraksioni i dinozaurëve”, ndoqën presidentin sepse donin të linin vetë koalicionin”.

Në pjesën tjetër të shkrimit theksohet fakti se kjo nuk ka të bëjë me masat kundër koronavirusit, por sepse i dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Richard Grenell, po dëshiron të i siguroj presidentit amerikan Donald Trump, një sukses para zgjedhjeve që do të mbahet këtë vit në SHBA.

“Sukses për Trumpin’’

Sidoqoftë, kjo nuk ka asnjë lidhje me krizën e koronavirusit ose me masat kundër saj, por me të dërguarin amerikan për Kosovën dhe Serbinë, drejtorin e inteligjencës së Donald Trump, Richard Grenell. Ky i fundit ka tërhequr në anën e tij “fraksionin e dinosaurëve” të LDK-së. Grenell dëshiron të arrijë një marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës së bashku me Thaçin dhe Presidentin serb Aleksandar Vuçiq.

Detyra e Grenell është t’i sigurojë shefi të tij një “sukses” në politikën e jashtme para zgjedhjeve në SHBA. Kurti është kundër një marrëveshje të tillë jo transparente dhe prandaj duhet të rrëzohet. “Për shkak se disa politikanë shumë të diskutueshëm në Perëndim shohin interesa të brendshme dhe financiare në Ballkan, disa Kasperë duhet të kërcejnë këtu në Kosovë”, thekson politologu, Arben Hajrullahu, nga Universiteti i Prishtinës.

Pritet që së shpejti të formohet një qeveri tjetër nën kontrollin de fakto të Thaçit.

Gjermania, Franca, Britania e Madhe dhe Zvicra janë kundër rënies së qeverisë kosovare. Berlini dhe Parisi shprehen shqetësimin. “Thyerja e unitetit perëndimor me Kosovën është lënë të kuptohet për një kohë të gjatë, por është e hapur,” thotë Florian Bieber, drejtor i Qendrës për Studime të Evropës Juglindore në Universitetin e Graz.

“SHBA ose Grenell dhe Trump kanë tendencë të manovrojnë veten jashtë. Besueshmëria dhe popullariteti i Thaçit është i ulët, dhe duke u mbështetur tek ai, SHBA nën Trumpin ka më shumë gjasa të humbasë ndikimin, pa marrë parasysh se si lufta për pushtet përfundon në një afat të shkurtër” , thotë Bieber.

Presidenti kundër veprimeve

“Nga ndarja midis europianëve dhe amerikanëve kryesisht përfiton Rusia,” thotë Hajrullahu. Pjesa dërrmuese e kosovarëve janë kundër rrëzimit të qeverisë. “Njerëzit ndjehen të mashtruar, tradhtuar dhe të lënë vetëm”. Për më tepër, ka gjithnjë e më shumë tendenca autoritare. Disa u përpoqën të përfitonin nga pandemia. Për shembull, Thaçi i bëri thirrje policisë që të mos zbatojë masat e qeverisë për të luftuar krizën e Covid – 19.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme