Diplomati italian në Prishtinë: Mbështesim afrimin e Kosovës me BE-në dhe NATO-në

Prishtinë | 29 Qer 2022 | 14:25 | Nga Ekonomia Online

Benedetto Della Vedova, diplomat italian është takuar të mërkurën me kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin.

Atij ia ka kumtuar edhe njëherë mbështetjen e Italisë për Kosovën në rrugën e integrimit në NATO dhe Bashkimin Evropian.

Po ashtu, ka përgëzuar Kosovën për pozicionimin e qartë në rastin e agresionit rus në Ukrainë.

“I solla një mesazh mbështetës për kandidaturën për BE dhe NATO ndërsa vendi vazhdon dhe konsolidojë rrugën e tij të virtytshme të zhvillimit dhe reformave”, ka shkruar diplomati në Twitter.

Italia kaherë e ka njohur Kosovën shtet duke e mbështetur në proceset integruese.

Të ngjashme