Drecun: Institucionet në Prishtinë duan të pengojnë praninë e Serbisë në Kosovë

Beograd, 12. juna 2021.- ARHIVSKA FOTOGRAFIJA OD14. marta 2017 - Predsednik skupstinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun kaze da zabrinjava proces transformacije tzv. kosovskih bezbednosnih snaga u tzv. vojsku Kosova kada je rec o bezbednosti srpskog naroda na KiM. On je za Tanjug rekao da kosovske bezbednosne snage cija trenasformacija traje vec trecu godinu zapravo treba da budu iskljucivo civilna organizacija, neka vrsta civilne zastite, a ne naoruzana vojna formacija i navodi da ce se proces transformacije u tzv. vojsku Kosova odvijati u tri etape. FOTO TANJUG / DRAGAN KUJUNDZIC / nr
Prishtinë | 15 Jan 2022 | 17:05 | Nga Ekonomia Online

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Milovan Drecun, ka thënë se gjëja më rëndësishme për institucionet e Prishtinës është të parandalojnë çdo prani të Beogradit,sipas tij, qoftë edhe simbolet.

Ai u deklarua kështu pasi Qeveria dhe Kuvendi i Kosovës nuk janë duke e lejuar mbajtjen e referendumit brenda territorit të vendit.

“Nga ana tjetër, shtetet e Quint-it që e kanë pranuar Kosovën, këtë çështje e shohin si pjesë përbërëse të procesit drejt rrugës së anëtarësimit në BE dhe realizimin e të drejtave të njeriut””, ka thënë Drecun në një intervistë për mediumin serb Tanjug, transmeton Klankosova.tv.

Të ngjashme