Edi Rama shpjegon idenë për “presidentin e përbashkët”, e cila nxiti debate

Prishtinë | 20 Shk 2018 | 15:47 | Nga

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, ka sqaruar deklaratën e bërë prej tij në ditën e Pavarësisë së Kosovës për një President të përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë. Një deklaratë që ka shkaktuar shumë debate.

“Nuk bëra asnjë deklaratë. Një fjali e lirë u shkëput nga konteksti dhe kthye në një program politik”, ka thënë Rama, Në një intervistë për Top Channel.

“Në fjalën e atij rasti, i lejova vetes që të vrapoj me imagjinatë, se si mund të jetë 20-vjetori i Pavarësisë së Kosovës. Është sport kombëtar, por edhe ndërkombëtar, që shkëputet një fjali nga konteksti dhe pastaj bëhet një histori. Por besoj se askush nuk më ndalon të imagjinoj”.

“Sa i përket pastaj artikulimit, se si kjo mund të ndodhë nga ana legjislative imagjinata ime nuk ka shkuar deri aty”, ka theksuar kreu i Qeverisë shqiptare.

Intervista e plotë shfaqet në edicionin qendror të lajmeve të TCH, në orën 19:30.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme