Gërvalla: Kosova do të bëjë gjithçka për ta ndihmuar Ukrainën që ta fitojë këtë luftë

Prishtinë | 27 Shk 2022 | 22:42 | Nga Ekonomia Online

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se Kosova do të bëjë gjithçka që është e mundur për të ndihmuar Ukrainën që të fitojë luftën ndaj Rusisë.

Gërvalla e quajti presidentin rus, Vladimir Putinin një diktator, dhe tha se agresioni i këtij të fundit ndaj Ukrainës i kujton kohën më të keqe në historinë e re, kur Kosova u sulmua “nga liderë të ngjashëm brutalë të Serbisë”.

“Agresioni ndaj Ukrainës nga diktatori rus Putin na kujton kohën më të keqe në historinë tonë të re kur Kosova u sulmua nga liderë të ngjashëm brutalë të Serbisë”, ka shkruar ministrja në një postim në Twitter, transmeton Klan Kosova.

“Kosova do të bëjë gjithçka që është e mundur për të ndihmuar Ukrainën dhe botën demokratike që ta fitojë këtë luftë”, u shpreh tutje Gërvalla.

Të ngjashme