Haradinaj-Stublla udhëtoi për vizitë zyrtare në Holandë

Prishtinë | 16 Sht 2020 | 13:51 | Nga Ekonomia Online

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, të mërkurën udhëtoi për vizitë zyrtare në Mbretërinë e Holandës, ku do të takohet me homologun e saj, Ministrin holandez të Punëve të Jashtme, Stef Blok, me të cilin do të diskutojë për marredheniet bilaterale ndërmjet dy vendeve, çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën dhe zhvillimet politike në rajon.

Kryediplomatja Haradinaj-Stublla do të takohet edhe me zyrtarë të tjerë të lartë holandezë, derisa në Hagë të enjten do të nënshkruaj edhe një marrëveshje të rëndësishme për qytetarët e të dyja vendve – Marrëveshjen për Sigurimet Sociale Kosovë – Holandë.

Në kuadër të kësaj vizite zyrtare, ministrja Haradinaj Stublla do të vizitojë Institutin Clingendael me qëllim të thellimit të bashkëpunimit me fokus në politikën e jashtme, marrëdhëniet ndërkombëtare, diplomacinë ekonomike dhe siguria ndërkombëtare, dhe me qëllim ngritjen e shkathtësive profesionale të diplomatëve dhe të shërbyesve civil të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Republikës së Kosovës.

Gjatë qëndrimit në Mbretërinë e Holandës, ministrja Haradinaj-Stublla do të takojë edhe veprimtarë dhe përfaqësues të diasporës sonë atje, me të cilët do të diskutojë për thellimin dhe forcimin e lidhjeve të ndërsjella midis diasporës dhe vendit. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme