Haradinaj takon Palmerin: Kosova e gatshme për marrëveshjen me Serbinë

Prishtinë | 25 Sht 2019 | 20:05 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, gjatë qëndrimit në ShBA ka takuar zëvendësndihmës Sekretarit, Matthew Palmer.

Haradinaj ka thënë se në këtë takim ka theksuar edhe njëherë se Kosova është e gatshme dhe e përkushtuar për marrëveshjen ligjërisht obligative, përfshi njohjen reciproke në kufijtë ekzistues.

Ky është njoftimi i Haradinajt përkitazi me këtë takim:

Kosova është e palëkundur në fuqizimin e partneritetit bilateral dhe strategjik, si dhe thellimin e miqësisë së përhershme me ShBA-në. Rikthimi në tavolinën e dialogut pa kushte dhe me afat dhe kornizë të qartë, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është rruga e vetme që dy shtetet i përafron me strukturat euro-atlantike.

Caktimi i Zëvendësndihmës Sekretarit, Mattheë Palmer, si i dërguari i posacëm për këtë temë, nga Departamenti i Shtetit, është sinjal i mbështetjes së vazhdueshme për Kosovën nga ShBA-ja.

Në takim me Palmer, në Neë York, theksova edhe njëherë se Kosova është e gatshme dhe e përkushtuar për marrëveshjen ligjërisht obligative, përfshi njohjen reciproke në kufijtë ekzistues.

RH

Të ngjashme