Haxhiu: Nëpërmjet marrëveshjes juridike mes Kosovës dhe Shqipërisë bëhet njohja për arbitrazhin

Prishtinë | 11 Maj 2022 | 12:56 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Ministrja e Drejtësisë Albulena Haxhiu, Albulena Haxhiu, ka prezantuar Shqyrtimi i Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë për ndihmë të ndërsjellë juridike në çështjet civile dhe tregtare, raporton Ekonomia Online.

Haxhiu ka thënë se përmes kësaj marrëveshje do të bëhet njohja për arbitrazhin.

“Projektligji për marrëveshje ndërmjet qeverisë së Kosovës dhe Shqipërisë. Palët përmes kësaj marrëveshje gëzojnë mbrojtje të njëjtë juridike. Dokumentet e lëshuara nga gjykata që janë të vërtetua me nënshkrim nuk do të jenë objekt i legalizimit. Përmes kësaj marrëveshje do të bëhet njohja për arbitrazhin”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme