Holanda përkrahëse e vazhdueshme e agjendës evropiane të Kosovës

Prishtinë | 11 Mar 2020 | 09:10 | Nga Ekonomia Online

Me numrin e rasteve të koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar të ngritura, NHS Anglia thotë se po rrit aftësinë e saj për të testuar njerëzit për infeksionin.

Do të thotë 10,000 teste në ditë mund të bëhen – 8,000 më shumë se 1.500 që po kryhen aktualisht.

Konfirmimi i rezultateve pozitive të testit do të përshpejtohet, duke ndihmuar njerëzit të ndërmarrin veprimin e duhur për t’u rikuperuar ose për të marrë shpejt trajtimin.

Shumica e njerëzve të testuar duhet të marrin një rezultat përsëri brenda 24 orësh.

Shëndetësia Publike Anglia tashmë ka realizuar më shumë se 25,000 teste në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas shifrave të fundit, këto teste kanë zbuluar 373 raste të konfirmuara në Mbretërinë e Bashkuar që nga ora 09:00 GMT të Martën. Gjashtë persona që testuan pozitivisht për sëmundjen Covid-19 kanë vdekur në spitalet britanike.

Këta kanë qenë njerëz të moshuar me kushte themelore shëndetësore.

Skocia, Uellsi dhe Irlanda Veriore do të pritet të përdorin shërbimet e tyre të testimit, por do të ketë një kapacitet të përbashkët midis kombeve, në varësi të nevojës./KK

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme