Hoti takohet me homologun italian

Prishtinë | 04 Nën 2020 | 17:52 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjatë vizitës zyrtare në Itali, është pritur nga kryeministri i këtij vendi Giuseppe Conte.

Siç njofton Zyra e Kryeministrit, Hoti me homologun italian Conte kanë biseduar edhe për bashkëpunimin bilateral në fushën e mbrojtjes. Duke vlerësuar lart kontributin thelbësor të Italisë në misionin e KFOR-it, Kryeministri Hoti ka nënvizuar përkushtimin e Kosovës që në një të ardhme sa më të shpejtë të bëhet pjesë e Aleancës Veri Atlantike dhe ka kërkuar mbështetje për rritjen e kapaciteteve të FSK-së.

“Gjatë takimit me Kryeministrin e Italisë Giuseppe Conte, Kryeministri Hoti ka insistuar po ashtu në intensifikimin e bashkëpunimit ekonomik dhe praninë më të madhe të investitorëve italian në Kosovë, përfshirë nënshkrimin e marrëveshjes për eliminimin e tatimit të dyfishtë, mbrojtjen e investimeve dhe promovimin e turizmit”, thuhet në komunikatën e ZKM-së.

Hoti gjatë vizitës në Itali do të pritet edhe nga zyrtarë të Vatikanit.

Lexo më shumë:

Të ngjashme