Hyseni: Gjykata do të vendosë se dekretimi i Hotit është në pajtim me Kushtetutën

Prishtinë | 10 Maj 2020 | 17:29 | Nga Ekonomia Online

Asnjëherë nuk e kam fshehur mendimin tim rreth koalicionit më Vetëvendosjen dhe në fund doli se kisha pasur të drejt.

Kështu ka thënë anëtari i kryesisë së LDK-së, Skënder Hyseni.

Hyseni ka bërë të ditur se LDK-së i ka bërë lutje Albin Kurtit që mos të ketë marrëdhënie të këqija më SHBA-të.

“Zotëri Kurti ka bërë konstatime të gabueshme shumë shpesh. Unë se kam fshehur asnjëherë qëndrimin tim edhe publikisht. Unë i kam pas rezervat e mia për koalicionin LDK-VV. Vetë veprimet  Qeverise  Kurti e kanë dëshmuar se unë kam pas të drejt që kam pas ato rezerva se Qeveria Kurti është më e drejt. Më tu bërë Kryeministër zotëri Kurti ka nis të shfaq tendenca të hapura egocentrizmi që nuk pyesin për as një interes tjetër përveç atyre personale. Zotëri Kurti duhet ta di dhe ta shoh se ka dështuar në menaxhimin e një Qeverie që prisnim se do të jetë e ndryshimit. LDK është përpjekur të bashkëpunoj më zotërinë Kurti . LDK e ka lutur zotërinë Kurti më javë të tera që të ketë kujdes në raport më SHBA-ë. Në vend që ta bënte këtë zotëri Kurti e shkarkon një Ministër të LDK-së që është edhe nënkryetar i LDK-së. Ishte thirrje direkte që nuk donte bashkëqeverisje më LDK-së”

Sipas tij Kurti me qëllim e rrëzoi qeverinë pasi nuk donte të merrte përgjegjësi

“Qeveria Kurti është vetë rrezuar sa qe më le shijen se vetë zotëri Kurti ka pasur dëshirë që të ik sa ma par prej pozitës që e ka pasur. Tash kemi një qeveri të rrezuar më mocion dhe atë më votë bindës dhe kemi një situatë që Gjykata Kushtetues është venë në veprim që të kontestohet dekreti i Presidentit për kandidatin për Kryeministër nga LDK. Edhe pse jam një nga hartuesit e Kushtetueses nuk i jap vetës  të drejt që të komentoj vendimin. Gjeja e fundit që do ta bënë LDK-ja është të kontestonte apo mos ta pranonte një vendim të Gjykatës. LDK do të respektoj vendimin e Gjykatës Kushtetuese”, ka deklaruar Hyseni./arbresh.info/

Të ngjashme