Ish anëtari i ekipit të dialogut Dardan Gashi, ka dy fjalë për marrëveshjen në Bruksel

Prishtinë | 14 Shk 2020 | 12:09 | Nga Ekonomia Online

Pas arritjes se marrëveshjes në Bruksel ndërmjet Kosovës e Serbisë, ka reaguar ish anëtari i delegacionit për bisedime me Serbinë, njëherësh ish-zëvendëskryeministri Dardan Gashi, transmeton Ekonomia Online.

Gashi ka thënë se marrëveshja e arritur me ndërmjetësimin e drejtpërdrejtë të ShBA është hap i rëndësishëm drejt zhbllokimit të dialogut per arritjen e njohjes se ndërsjellë mes dy shteteve!

Ai ka theksuar gjithashtu se avancimi i trafikut tokësor është një mbështetje e fuqishme për qarkullimin e njerëzve e mallrave drejt bashkimit evropian dhe do te jete një promotor i rritjes ekonomike te Republikës së Kosovës. Reagimi i plotë i Gashit.

Marrëveshja e arritur me ndërmjetësimin e drejtpërdrejtë të ShBA është hap i rëndësishëm drejt zhbllokimit të dialogut per arritjen e njohjes se ndërsjellë mes dy shteteve!

Avancimi trafikut tokësor është një mbështetje e fuqishme për qarkullimin e njerëzve e mallrave drejt bashkimit evropian dhe do te jete një promotor i rritjes ekonomike te Republikës sonë!

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme