Kërkohet autorizimi i presidenti për nënshkrimin e marrëveshjes për Sigurime Sociale me Zvicrën

Prishtinë | 23 Mar 2018 | 13:35 | Nga Valbona Bytyqi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Qeveria e Kosovës ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) për të kërkuar nga Presidenti për të dhënë autorizimin për nënshkrimin e marrëveshjes për Sigurime Sociale me Zvicrën.

Zëvendësministri Çerkin Dukolli, tha se kjo marrëveshje do t`u  mundësoj të gjithë atyre që kanë punuar në Zvicër të gëzojnë pensionet e tyre, raporton Ekonomia Online.

“Kjo marrëveshje do të mundësoj për realizmin e të drejtave të tyre me këtë marrëveshje qytetarët që kanë punuar në Zvicër pas moshës së pensionimet do të kenë mundësi që këtë pension ta marrin në Kosovë”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme