Kosova edhe me një bashkësi fetare, miratohet ndryshimi i Ligjit

Prishtinë | 21 Sht 2020 | 08:51 | Nga Kastriot Kokollari Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Qeveria e Kosovë ka miratuar plotësim ndryshimin e projektligjit për Lirinë Fetare, raporton Ekonomia Online.

Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, ka thënë se me këtë projektligj synohet të rregullohet statusi i lirive fetare.

Selmanaj ka thënë se me projektligj është shtuar edhe bashkësia e Tarikatëve, që ka 60 mijë anëtarë.

“Me këtë projektligji synohet të rregullohet statusi i lirive fetare. Me ligjin në fuqi janë 5 bashkësi fetare në Kosovë”.

“Me projektligj është shtuar edhe Bashkësia e Tarikatëve të Kosovës që ka 60 mijë anëtarë. Po ashtu rregullohen edhe çështje të pozitës juridike si dhe transparence për bashkësinë fetare”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme