KQZ-ja vendos për asgjësimin e 2 mijë vendvotime pas përfundimit të hetimeve

Prishtinë | 13 Tet 2021 | 15:39 | Nga Hasan Hoti Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka vendosur që të asgjësojë materialin zgjedhor të më shumë se 2 mijë vendvotimeve, që u takojnë proceseve zgjedhore nga viti 2010 e tutje, raporton Ekonomia Online.

Ky vendim i KQZ, vjen pasi për këto vendvotime organet e hetuesisë kanë përfunduar shqyrtimet e këtyre rasteve. Këtë vendim e dha anëtari i KQ-së nga PDK-ja, Arianit Elshani. 

Ndërkaq, sekretari i Sekretariatit të KQZ-së, Burim Ahmetaj, foli për procesin në ditën e zgjedhjeve.

Ai tha se qytetarëve gjatë ditës së zgjedhjeve nuk do t’iu kërkohet testi për vaksinimit, por vetëm atyre që do të punojnë në zgjedhje, pasi sipas tij, nuk është marrë ndonjë vendim.

Tutje, ai foli edhe për qytetarët që kanë dy shtetësi, që pritet të votojmë edhe në Maqedoninë e Veriut.

“Sa i përket çështjes së personave që janë më dy shtetësi, e të cilët do të votojnë edhe në zgjedhjet në Maqedoni të Veriut, kemi marrë kemi  konfirmim nga pala maqedonase, ku do të përdorin një sistem elektronik, në mënyrë që qytetarët të votojnë edhe në Kosovë”.

“Sipas sistemit elektronik, do të identifikohen qytetarët dhe nuk do të përdorët spreji në gishta. Ajo çka u konfirmua është se nëse hasim në probleme në këtë sistem, atëherë do ta përdorin sistemin tradicional”.

Ahmetaj tha se disa materiale zgjedhore janë shpërndarë në 34 komuna për ditën e zgjedhjeve, ndërsa materiali i ndjeshëm do të shpërndahet të shtunën, raporton EO.

“Në 34 komuna janë shpërndarë kabina dhe materialet tjera. Formularët tjerë do të shpërndahen të premten. Vulat, dritat dhe fletëvotimet do të shpërndahen të shtunën”.

Tutje, anëtarët e KQZ-së kërkuan nga Qeveria e Kosovës, që nga e shtuna e deri të hënën të hiqet ora policore.

Lexo më shumë:

Të ngjashme