Krasniqi: Kurti dha dorëheqje gjoja për “thikat mbi harta”, asnjë fjalë s’ia paska thënë Lajçakut për hartën e tij

Prishtinë | 01 Mar 2021 | 21:09 | Nga Ekonomia Online

Anëtari i PSD-së, Frashër Krasniqi ka folur për takimin e Albin Kurtit me përfaqësuesin special të BE-së, Mirosllav Lajçak.

Krasniqi ka shkruar se Kurti nuk e paska thënë asnjë fjalë për hartën e Lajçakut ku kufiri Kosovë – Serbi është vetëm administrativ.

“Kurti që dha dorëheqje gjoja për “thikat mbi harta” në Ëashington, asnjë fjalë s’ia paska thënë në takim Lajçakut për hartën e tij ku kufiri Kosovë – Serbi është vetëm administrativ. Asnjë pyetje për sqarim madje”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë:

Kurti që dha dorëheqje gjoja për “thikat mbi harta” në Ëashington, asnjë fjalë s’ia paska thënë në takim Lajçakut për hartën e tij ku kufiri Kosovë – Serbi është vetëm administrativ. Asnje pyetje për sqarim madje.

Asnjë fjalë e kundërshtim për deklaratat e Lajçakut se Kosovës mund t’i duhet ta ndërrojë Kushtetutën për të akomoduar kërkesat e Serbisë për Asociacion. Asnjë pyetje sa për sqarim.
Qëndrimi i Kurtit dhe afërsia e tij me Lajçakun s’përbëjnë befasi. Është përafrim krejt i parashikuar. Që në momentin kur Kurti ndërroi qëndrimin për Asociacionin dhe gradualisht po bëhet bartës i këtij projekti.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme