Kryeministri Haradinaj takohet me Johannes Hahn

Prishtinë | 17 Jan 2019 | 16:39 | Nga Norë Kelmendi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është takuar me komisionerin për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, raporton Ekonomia Online.

Mediat janë lejuar vetëm të marrin pamje.

Kujtojmë se gjatë të enjtes, kryeministri Haradinaj kishte thënë se Hahn është partner për Kosovën dhe se nga vizita e tij presin çdo sugjerim dhe ide, raporton Ekonomia Online.

“Kosova ka të arritura në agjendën evropiane. Komisionioneri është palë për Kosovën në këtë agjendë”.

“Ka lind edhe një taksë të re taksa ndërlidhet me njohjen nga Serbia, jo me këto dy të parat, kemi vizita edhe për taksën, taksa ndërlidhet me njohjen dhe jo me këto dy të parat”.

“E mirëpresim çdo ide apo sugjerim për me biseduar me komsionerin Hahn”.

Hahn viziton Kosovën në kohën kur Qeveria e Kosovës nuk është tërhequr nga vendimi për taksën prej 100 për qind për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina.

Vendosja e kësaj takse doganore ka ngritur reagime të ashpra nga mekanizmat ndërkombëtarë.

Ndërkohë, Serbia, e cila para vendosjes së kësaj takse, eksportonte mallra në Kosovë në vlerë mbi 1 milion euro në ditë, ka kërkuar heqjen e taksës si kusht për vazhdimin e dialogut ndërmjet dy shteteve.

Lexo më shumë:

Të ngjashme