Kryeparlamentari Konjufca takoi ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi

??
Prishtinë | 07 Pri 2021 | 15:14 | Nga Ekonomia Online

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, sot ka pritur në takim ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi.

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, z. Qemal Minxhozi, uroi kryeparlamentarin Konjufca për detyrën e re në krye të Kuvendit të Kosovës, sidomos rëndësinë e konstituimit të institucioneve të dala nga zgjedhjet e 14 shkurtit.

Në takim është biseduar për përpjekjet e Kosovës lidhur me menaxhimin e pandemisë, me ç’rast z. Konjufca ka falënderuar ambasadorin z. Minxhozi për ndihmën të cilën Shqipëria i ka ofruar Kosovës.

Bashkëbiseduesit gjithashtu kanë shfaqur gatishmërinë për intensifikimin e bashkëpunimit ndërmjet dy vendeve në të gjitha sferat, si dhe nevojën e mbështetjes së Kosovës në proceset e anëtarësimit në mekanizmat ndërkombëtar.

Duke folur për aktualitetin politik në Shqipëri, z. Konjufca ka theksuar rëndësinë e zgjedhjeve të 25 prillit dhe uroi që procesi zgjedhor dhe konstituimi i institucioneve të reja të kalojnë në frymë sa më demokratike.​

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme